Aktüel Haberler

Airfry Satın Alma Rehberi. Airfry Nedir? Airfry Almalı mıyız?

airfryer fritöz
284views

İndirim Aktüel ekibi olarak bu yazımızda sizlere Airfry satın alma rehberi hazırladık. Yazımızda Airfry Nedir?, Airfryer özellikleri, Airfryer almak mantıklı mı? gibi kullanıcıların en çok merak ettiği konulara değindik.

Airfry Nedir?

Yiyecekleri çok az yağ kullanarak ya da hiç yağ kullanmadan hafif ve çıtır çıtır kızartabilen hava fritözüdür. Son dönemde çok tutulan tezgah üstü cihaz, sıcak havayı patates kızartması, tavuk kanadı, sebzeler ve daha fazlası etrafında yüksek hızda dolaştırarak pişirir ve fritözle pişirirken kullanılandan önemli ölçüde daha az yağla gevrek sonuçlar verir. Fırında patates kızartması gibi akşamdan kalma favori yiyecekler daha sağlıklı ve daha hızlı yapılır.

Teknik olarak havalı fritözler mini konveksiyon fırınlarıdır, ancak geleneksel fırınınızın alacağı sürenin çok daha azında ve tüm evi ısıtmadan çalışırlar. Enginar fritözde yaklaşık 15 dakikada pişer. Havalı fritöz, kömürleşmiş, çıtır çıtır, fırfırlı yaprakları ve yumuşak sapları olan Çin lahanasını yaklaşık 6 dakikada pişirir. Ayrıca, konveksiyonlu pişirmenin faydalarından biri de kahverengileşmeyi daha iyi desteklemesidir. Fritöz aynı zamanda mısır koçanına ızgara ile aynı etkiyi verir; gevrek, kızarmış taneler çok az temizlik gerektirir.

Bu son moda alet, bir kadranı çevirerek,  her şeyi dakikalar içinde pişirebilir; hem de tüm lezzetiyle ve hiçbir suçluluk duymadan. Patatesi hava fritözünde pişirmek ultra gevrek bir kabuk elde etmenizi sağlar. Hava fritözünde haşlanmış yumurta bile yapabilirsiniz. Başlamadan önce bu havalı kızartma ipuçlarını öğrenmeniz yeterli.

Airfryer alırken nelere dikkat edilmeli

Kullanıcı dostu cihazlar söz konusu olduğunda, bundan daha iyisi olamaz. Çoğu fritöz modelinde, içinde metal bir sepet bulunan dışarı çekilebilen bir çekmece vardır. Yemeğinizi bir ya da iki çorba kaşığı yağ ile karıştırıp sepete yerleştirdikten sonra sıcaklık kadranını ve zamanlayıcıyı ayarlayarak pişirmeniz yeterlidir.

Fritöz sepetini aşırı doldurmayın. Aslında, mümkünse yiyecekleri tek bir katman halinde düzenlediğinizde en iyi sonuçları elde edersiniz. Bu,  yiyeceklerin hafif ve çıtır çıtır, ıslak olmayan bir dış yüzeyle çıkmasını sağlar.
Yiyeceklerinizi yağa attıktan sonra birkaç dakika içinde havayla kızartmaya başlayın; patatesleri harika bir şekilde çıtır çıtır yapmanın püf noktası budur.

Kızartılmış veya fırınlanmış bir tarifi fritöze uygun bir tarife dönüştürürken, sıcaklığı 25°F düşürün ancak pişirme süresini aynı tutun. Hindiyi pişirmek için 350 derecede iyice pişene kadar kızartın. Ekstra çıtır ve altın rengi deriye sahip yumuşak sulu hindi göğsü elde etmenin en iyi yolu, önce yüzeyi zeytinyağı veya yumuşatılmış tereyağı ile ovmaktır.

Dondurulmuş pizza gibi önceden paketlenmiş dondurulmuş gıdalar havada kızartılmadan önce ek yağa ihtiyaç duymaz. Hava fritözünüzü yiyecekleri yeniden ısıtmak için de kullanabilirsiniz. Sepete yerleştirin ve sıcaklığı 10 dakikaya kadar 300°F’ye ayarlayın. Fırınlanmış bir patatesi yeniden ısıtmak için 350°F’ye ısıtın.

Çoğu fritöz modelinde yapışmaz kaplamalı bir sepet bulunduğundan, kaplamayı korumak için yüzeyi metal aletlerle kazımaktan kaçının. Fritözde sosis gibi çok yağlı yiyecekler hazırlarken dikkatli olun; tavaya damlayan aşırı yağ dumana neden olabilir.

Airfry nasıl temizlenir?

Fritözünüzün yeni gibi görünmesini ve kokmasını sağlamak için bu kolay talimatları izleyin. Profesyonel ipucu: Temizliğe başlamadan önce cihazın kapalı, fişinin çekilmiş ve soğuk olduğundan emin olun.

Fritöz sepetinin ve tavasının temizlenmesi

Sıcak suyla doldurun ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin ve içinde sepet olan tavayı on dakika bekletin. Sepet duvarlarını ve tabanını nemli bir bez veya aşındırıcı olmayan bir süngerle silin; cihaza geri koymadan önce kurumasını bekleyin.

Hava fritözünün dışını yıkama

Fritözün dışını ve fritöz sepetini tutan iç boşluğun duvarlarını nemli bir bezle temizleyin. Gerekirse, iç kısımdaki ısıtma elemanına yapışmış yiyecek artıkları aşındırıcı olmayan bir sünger veya yumuşak kıllı bir fırça ile çıkarılabilir ve kağıt havlu ile kurulanabilir. Çelik yünü veya sert kıllardan kaçının, çünkü bu aletler ısıtma elemanı üzerindeki kaplamaya zarar verebilir.

En iyi airfryer fritöz modelleri

  • Philips HD9650/90 Airfryer XXL Fritöz
  • Philips HD9252/90 Airfryer XL Fritöz
  • Xiaomi Mi Smart Air Fryer 6L
  • Yui M30 Maxifry Smart Airfryer Yağsız Fritöz (6.5L)
  • Tefal EY5018 Easy Fry & Grill Classic Yağsız Fritöz Airfryer
  • Kumtel Digital Fastfryer Haf-02 Yağsız Fritöz (5,5L)
  • Cosori Sıcak Hava Fritözü XXL Yağsız 5,5 Lt
  • Electrolux E6AF1-6ST Sıcak Hava Fritözü Sem SC300 Aircook

Leave a Response