Aktüel Haberler

Kırtasiye alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler!

kırtasiye alışverişi
264views

Kırtasiye alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler! Salgın nedeniyle uzun süre kapalı kalan okullar iki yıl aradan sonra açılıyor. 6 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitimde nihayet  öğrenciler okula, öğretmenler öğrencilerine kavuşuyor.

Salgın nedeniyle kapalı kalan kırtasiyelerde de okulun başlama tarihine az kala hareketlilik başladı. Kırtasiye sektörünün açıklamalarına göre  bu yıl okula başlama maliyetinin 361 lira olacağı  tahmin ediliyor.

Uzun süre kapalı kalan okulların tekrar açılması psikologlara göre öğrencilerde uyum sorunu oluşturabilir. Okulların açılış tarihi yaklaştıkça öğrencilerin heyecanı artıyor. Velilerin telaşı başlıyor. Uzmanlar ise aileleri okul araç gereçlerini satın alırken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Kırtasiye alışverişinde sahte ürünlere dikkat!

Kalemler, silgiler, defterler yeni fiyatlarıyla raflardaki yerini aldı. Kırtasiyecilerin yanı sıra marketlerde de okul malzameleri satışa çıktı. Uzmanlar öğrencileri ve velileri sahte ürünlere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Uzmanlar markasız ve kaynağı belirsiz ürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bu tarz markasız ürünler kanserden obeziteye kadar pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. Hiperaktivite, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi bozukluklarına neden oluyor.

Riskli ürünlere karşı çocuklarınızı korumak için okul alışverişi yaparken dikkatli olun. Bunun için öncelikle ihtiyacı olan kırtasiye ürünlerini belirleyin ve bildiğiniz, güvenilir kırtasiye markalrını tercih edin. Ürünlerde standartlara uygun üretidiğinden emin olun.  Bunları kontrol etmek için ürünlerde  TSE ve CE işaretleri olanları tercih edin.

İndirimleri takip edin

Okul malzamelerini indirimleri takip ederek çoklu alabilirsiniz. Örneğin, kurşun kalem, silgi, defter gibi çabuk tükenen ve ihtiyaç duyulan ürünleri toplu alıp stok yapabilirsiniz. Böylece talebin yüksek olduğu okula dönüş döneminde ürün stokları azalırsa, bundan etkilenme ihtimalinizi de azaltmış olursunuz.

Trendyol, N11 gibi online mağazalardaki indirim kuponu vb. fırsatlardan yararlanabileceğiniz gibi mahallenizdeki Migros, BİM, ŞOK,  A101 gibi mağazalarındaki fırsatları da takip edebilirsiniz. Ucuz ürünlere yönelerek çocuklarının sağlığını riske atmayın. Kar edeyim derken sağlıksız ürünler almak büyük riskler olusturabilir.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kırtasiye malzemelerini almaya özen gösterin. Kırtasiye alışverişinde tasarruf önemli olsa da sağlıktan ödün vermeyin.

Satın aldığınız ürünün güvensiz olduğunu düşünüyor ve ürün kimliğinden şüphe ediyorsanız tuketici.gov.tr sitesine veya  ALO 175 numaralı tüketici hattına şikayette bulunabilirsiniz.

Leave a Response