Aktüel Haberler

Market Poşetleri Zamlandı Mı?

Market Poşetleri Zamlandı
263views

Market Poşetleri Zamlandı Mı?  1 Ocak 2019 itibarıyla plastik poşet kullanımının azaltılması amacıyla plastik poşetler tüm satış noktalarında ücretli hale gelmişti. Peki 2022 yılında Market Poşetleri Zamlandı Mı? Yeni poşet fiyatları belli oldumu? Detaylar yazımızda…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar”da  bazı güncellemeler yapıldı.  “Plastik Poşet Komisyonu” toplantısında yeni düzenlemeler yapılarak 2022 yılı plastik poşet ücretleri belirlendi.

Market Poşetleri Zamlandı Mı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı plastik  poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin yeni düzenleme yapıldığını duyurdu. Bakanlık 2022 yılında uygulanacak plastik poşet ücretini açıkladı.

Plastik Poşet Komisyonunun yaptığı açıklamaya göre market poşetlerinin ücretleri değişmedi. İşte yapılan açıklama: “2022 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dâhil 25 kuruştur. 01.01.2022 tarihinden başlayarak 2022 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dâhil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz.”

Buna göre market poşetilerinin fiyatları 2022 yılında da  25 kuruş olarak  sabit kalmaya devam edecek ve ne daha az ne de daha fazla bir ücret uygulaması yapılamayacak.

Marketlerde yeni zorunluluk

Market poşetlerinin ücretlendirilmesine yapılan güncellemeyle birlikte, Plastik Poşet Komisyonu marketlere yeni bir zorunluluk daha getirdi. Yeni düzenlemeyle zincir marketlerde kâğıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif taşıma ürünlerini bulundurma zorunluluğu getirdi.

Market Poşetleri

Yapılan açıklamada; “Zincir market ve zincir mağazalara kâğıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanlarından bulundurma zorunluluğu getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Buna göre; alternatif  taşıma ekipmanlarının, müşterilerin kolayca erişebileceği şekilde, kasaya yakın yerlere konulması gerekiyor.

Leave a Response