Aktüel Haberler

Marketlerde Etiket Denetimi

Etiket Denetimi
68views

Hükümet marketlerdeki yüksek fiyatların önüne geçebilmek için marketlerde etiket denetimi yapma kararı aldı. Marketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçebilmek için hükümet yeni kararlar almaya devam ediyor.

Her geçen gün artan fiyatları önlemek için hükümet harekete geçti ve  marketlerde etiket denetimi yapmaya başladı. Zincir marketlerde etiket ve fahiş fiyat artışı denetimi yapılmaya başlandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından 81 ilde haksız fiyat artışı ve fiyat etiketi denetimleri yapılıyor. Denetimde özellikle tüketicilerin çok tükettiği temel gıda maddelerine yönelik çalışmalar yapılıyor.

Marketlerde etiket denetimi

Bakanlık tarafından 81 ilde haksız fiyat artışı ve fiyat etiketi denetimleri yapılmaya başlandı. Denetimler esnasında raflardan ürünler tek tek alınıp, sepete konuluyor. Hem fiyatlar inceleniyor,hem de etiket bilgileri kontrol ediliyor.

Marketlerdeki ürünlerde herhangi bir haksız fiyat artışı olup olmadığını tespit etmek amacıyla 3 ay geriye dönük olarak hem alış fiyatları hem satış fiyatlarına ilişkin bilgiler dikkate alınıyor. Daha sonra bu bilgiler değerlendirip haksız fiyat artışı olduğu tespit edildiğinde Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na gönderiliyor.

Haksız fiyat artışı yapıldığı anlaşılırsa 10 bin 910 TL’den 109 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanıyor. Haksız fiyat artışını hangi market yapmışsa ona ceza uygulanıyor. İndirimli satışlarda gerçekten indirim uygulanıp uygulanmadığı incelemeye alınacak. Tüketicilerin özellikle etiketleri dikkatli okuması gerekiyor.

Marketlerde etiket denetimi sayesinde tüm olağan dışı faaliyetlerin gözlemlenmesi ve gereken cezai işlemlerin uygulanması amaçlanıyor. Bu sayede hem vatandaşın hakkı korunmuş olacak. Hemde kuralsız ve sınırsız bir piyasa düzeni ortadan kaldırılmış olacak.

Leave a Response