Aktüel Haberler

Marketlerde yeni poşet genelgesi! BİM-A101-ŞOK’da artık yasak!

poşet genelgesi
404views

Marketlerde yeni poşet genelgesi! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesine göre, BİM-A101-ŞOK-Migros ve Carrefoursa gibi marketlerde artık yasak!

Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği ‘Atık İthalatı İşlemleri’ konulu genelgede, atık ithalatı yapacak işletmeler, tesis inceleme raporu alacak. Hazırlanacak raporlarda, ithal edilen plastik atığın temizleme süreçlerine yer verilecek. Plastik alışveriş poşetleri, cips-çerez poşetleri gibi polietilen atıkları ise yasak kapsamında olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesine göre; Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu (GTİP) plastik atıkların ithalatını yapacak tesisler, gerekli şartları sağlayarak 2021 yılı belgelerini yenileyecek. Kayıt belgesi alınabilmesi için sanayici tarafından tesisin bulunduğu il müdürlüğüne başvurularak, atık ithalatçısı tesis inceleme raporu alınacak.

Söz konusu atıkları ithal edecek tesislerin askeri olarak; 

  • Farklı plastik polimerlerini ayırma-ayrıştırma
  • Plastik atıkların içerdiği plastik dışı atıkları ayırma/arındırma 
  • Boyutlandırma,kırma, kesme vb,
  • Temizleme, yıkama ve kurutma
  • Mamül haline getirme (ısıl işlem, kimyasal işlem, biyolojik işlem) proseslerine sahip olmaları gerekmektedir.

Genelgenin yürürlüğe girmesiyle birlikte GTİP’li plastik atıkların ithalatı için yapılacak Atık İthalatçısı Kayıt Belgesi başvuruları atık ithalatçısı tesis inceleme raporu, atık ithalatçısı kayıt belgesi bedeline ait banka dekontu, banka teminat mektubu ile çevre ithalat ve ihracat izinleri üzerinden yapılacak.

Atık ithalatçısı kayıt belgesi başvuruları, bakanlık mevcut çevre izin lisans sisteminde yer alan kapasite-proses ve işletme taahhütleri esas alınarak il müdürlüğünce hazırlanmış atık ithalatçısı tesis inceleme raporu ve ekleri üzerinden değerlendirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesine ulaşmak için tıklayın…

Leave a Response