Aktüel Haberler

Zincir Marketlerde Artık O Ürünler Satılamayacak!

Zincir marketler
421views

Cumhurbaşkanı Erdoğan zincir marketlerde yeni düzenleme için  talimat verdi. Küçük esnafın korunması amacı ile zincir marketlerin faaliyet alanlarında yeni düzenlemelere gidilecek. Hazırlanan yeni yasa teklifine göre zincir marketler telefon, mobilya, sigara, beyaz eşya, tekstil gibi ürünleri artık satamayacak.

 Zincir marketlerde hangi ürünler satılmayacak?

Küçük esnafın  korunmasını sağlamak amacıyla  zincir marketlere belli ürünlerin satışı konusunda sınırlama geliyor. Meclis’e sunulacak yasa teklifinde  zincir marketler sigara, telefon, mobilya, beyaz eşya, tekstil gibi ürünleri satamayacak.

Pandemi döneminden olumsuz etkilenen küçük esnafın sıkıntılarının giderilmesi için çalışma başlatıldı. Yapılan çalışmalara göre; küçük esnafın korunması kapsamında birkaç maddelik bir teklifin Meclis gündemine taşınması planlandı. Bu kapsamda zincir marketlerin hizmet alanlarına göre neyi satıp neyi satamayacağı belirlenecek. 5 bin metre ve üstünde alana sahip marketler için sınırlama geçersiz olacak.

Zincir marketlerin nüfus kriterine göre açılması, satacağı ürünlere sınırlama getirilmesi, bazı ürünlerin de büyüklük hesabına göre satışına kural konulması konuları Meclis gündemine taşınacak.

Bu hükümler daha önceki taslaklarda da bulunuyordu ancak bir türlü Meclis’e getirilememişti, şimdi ise Meclis’ten hızla geçirilmesi için ayrı bir çalışma yapılmasına karar verildi. Yapılan düzenlemenin çerçevesinin oluşturulması için çalışmalar devam ediyor.

Zincir marketler ekmek ve sigara satamayacak mı?

Ekmek gıda ürünü olduğu için bu kapsama girmeyebilir.  Ancak, sigara her yerde satılamayacak. Ayrıca kapsam içinde; cep telefonu, beyaz eşya, züccaciye, mobilya, tekstil, ev eşyaları gibi ürünler satılamayacak.

400 metrekarelik Zincir marketlerde ürün sınırlamaları olacak. Kırtasiye, nalburiye ve hırdavat yasaklancak ürünler arasında ayrıca; züccaciye gibi ürünlerin satışı için de metrekare sınırı konulacak.

Leave a Response